Denizin yükselmesi endişe yarattı

  • Ana Sayfa
  • Denizin yükselmesi endişe yarattı
Denizin yükselmesi endişe yarattı
İzmir'de denizin yarım saatte 1,5 metre yükselmesi vatandaşları telaşlandırdı.Abone ol

İzmir'in Karşıyaka ilçesine bağlı Mavişehir semtinde denizin yarım saatte 1,5 metre yükselmesi vatandaşlar arasında endişeye sebep oldu.

Denizin biranda yükselmesiyle birlikte çimenlerin bir mini gastric bypass turkey bölümü su altında kalırken suyun önemli bir kısmı yola taştı. Çevre sakinleri, olası bir tsunami veya deprem olabilir diye endişeye kapıldıklarını söyledi. Uzmanlar ise iklim değişikliğiyle ilgili bir durum olabileceğini belirtti.

Bir dönem bataklık olan bölgedeki ağır yapılaşmanın ciddi sıkıntı oluşturduğunu aktaran Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimler ve Teknoloji Enstitüsü Prof.Dr Atilla Uluğ, "Mavişehir'deki çok katlı binalar yüzünden, bölgede yoğun ve ağır bir yapılaşma var. Bu yüzden bölge 30 santim kadar çökmüş durumda. Bunu önlemek için deniz içine set yapıldı. Normal zamanlarda işe yarıyor, ama denizin şişmesi durumunda etkisiz kalıyor. Çünkü bölge adeta Hollanda gibi deniz seviyesinin altında kaldı. Ancak suyun yükselmesi, atmosferik bir durum ve denizdeki bir fırtına olabilir. Bu yüzden bir miktar yükselme olabilir." dedi.Kategori : GÜNCEL