ABD o fotoğrafları yayınlayacak mı?

  • Ana Sayfa
  • ABD o fotoğrafları yayınlayacak mı?
ABD o fotoğrafları yayınlayacak mı?
ABD, Bin Ladin'e ait fotoğrafların yayınlanıp yayınlanmama konusunun tartışıldığını açıkladıAbone ol

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, ABD güçlerinin operasyonu sırasında terör örgütü El Kaide'nin lideri Usame Bin Ladin'in silahsız olduğunu söyledi.

Jay, günlük basın toplantısında, operasyonun ayrıntılarını tekrar anlattı. Bin Ladin ve ailesinin binanın ikinci ve üçüncü katında bulunduğunu belirten Carney, Bin Ladin'in ABD güçlerine direndiğini ama silahsız olduğunu söyledi.

Carney, " מעקף קיבה silahsız  olmasına rağmen neden öldürüldüğüne" yönelik soru üzerine, binada birçok silahlı adamların bulunduğunu ve yüksek düzeyli çatışma yaşandığını kaydetti.

"Bin Ladin'in de silahsız olmasına rağmen ABD güçlerine direndiği için öldürüldüğünü" belirten Carney, "Direnç, illa silah olmasını gerektirmiyor" diye konuştu.

Carney, Bin Ladin'in cesedinin İslami kurallara göre hazırlandığını da tekrarladı.

Jay Carney, binadaki çatışma sırasında birinci kattaki bir kadının hayatını kaybettiğini ancak, diğer kattaki silahsız olan Bin Ladin'in eşinin bacağından yaralandığını ama ölmediğini belirtti.

"FOTOĞRAF TAHRİK EDİCİ OLABİLİR"

Bin Ladin'in öldürülmesine yönelik fotoğrafların yayımlanıp yayımlanmayacağına yönelik soru üzerine Carney, konuyu değerlendirdiklerini ancak fotoğrafların yayımlanması konusunda hassasiyetler bulunduğunu, bunun ABD çıkarlarına yarar mı yoksa zarar mı getireceğini değerlendirdiklerini söyledi.

Bin Ladin'in ölü haldeki fotoğrafının "korkunç" göründüğünü ve yayımlanması halinde "tahrik edici" olabileceğini belirten Carney, bu konunun en uygun şekilde nasıl halledilebileceğini düşündüklerini kaydetti.

Carney, Obama'nın fotoğrafların yayımlanması konusuna müdahil olup olmadığına yönelik soruya da Obama'nın konunun her yönüne dahil olduğunu dile getirdi.

Jay Carney, bir soru üzerine, Bin Ladin'in öldürülmesinin ABD askerlerinin bu yaz Afganistan'dan çekilmeye başlamasına yönelik planları etkilemeyeceğini söyledi.Kategori : DÜNYA