Kızı Denktaş'ın son anlarını anlattı

  • Ana Sayfa
  • Kızı Denktaş'ın son anlarını anlattı
Kızı Denktaş'ın son anlarını anlattı
Vefat eden KKTC kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın kızı Ender Vangöl, babasının, son saatlerini ağlayarak anlattı.Abone olÖnceki geceyi hastanede babasının yanında geçiren Denktaş'ın kızı Vangöl, KKTC eski liderinin, solunum cihazına bağlanmadan önce yoğun bakımdaki anlarını Anadolu Ajansı ile paylaştı.

KKTC'de Denktaş'ın ölümü nedeniyle bir haftalık yas ilan edildi. Ülkede bayraklar yarıya indirildi.
< nevada seo br>Vangöl, Denktaş'ın, nefes alamaz durumdayken bile eşi Aydın Denktaş için sürekli “Sevemez kimse seni benim sevdiğim kadar..” şarkısını söylediğini, kendisinin de şarkıya eşlik ettiğinde, “Sizleri kaybetmekten korkuyorum” dediğini aktardı.

RUM LİDERLERE SESLENDİ

Babasının, Rumca bir şeyler söylediğini, “Rumca anlamıyorum baba, İngilizce ya da Türkçe konuş” dediğini anlatan Vangöl, babasının, Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas ile diğer Rum liderler için, “'Söyle kendilerine, burası bağımsız bir cumhuriyettir' dedi ve 'Hristofyas' diye bağırdı” ifadesini kullandı.

Vangöl, Denktaş'ın, Kıbrıs müzakerelerinden bahsettiğini, toprak ayarlamalarına, iskana değindiğini ve “Nasıl olacak, nasıl yerleşecek bu insanlar?..” dediğini kaydetti.

Babasına, “bunları düşünmemesi gerektiğini” söylediğini, ancak Denktaş'ın “Benim düşünmem gerek” diye yanıt verdiğini dile getiren Vangöl, sabah saatlerinde de “Beni evime götürün” dediğini, kendisinin de “Biraz daha güçlen evimize gideceğiz” karşılığını verdiğini söyledi.

Babasının nefes almakta zorlandığını, gece boyu konuştuklarını, konuştuklarının zaman zaman anlaşılmadığını ifade eden Vangöl, “Ama hiç bir zaman bilincini kaybetmedi, son ana kadar” dedi.Kategori : GÜNCEL