Zananın yargılanmasına başlandı

  • Ana Sayfa
  • Zananın yargılanmasına başlandı
Zananın yargılanmasına başlandı
Leyla Zana, Nevruz kutlamaları sırasında yaptığı konuşma sebebiyle yargılanıyor.Abone ol

Diyarbakır'da Nevruz kutlamaları sırasında terör örgütünün propagandasını yaptığı gerekçesiyle hakkında dava açılan kapatılan DEP'in eski milletvekili Leyla Zana'nın yargılanmasına başlandı.

Diyarbakır 6. Ağır Cez çerkezköy biorezonans a Mahkemesinde görülen duruşmaya, tutuksuz yargılanan sanık Zana, hastalığını gerekçe göstererek katılmadı.

Mahkeme heyeti, sanık Zana'nın gerekçe göstererek katılmadığı duruşmayı
erteledi.

5 YIL HAPİS İSTENİYOR
Sanık Zana'nın, terör örgütünün propagandasını yaptığı gerekçesiyle Terörle Mücadele Kanunu'nun 7/2. maddesi uyarınca 5 yıla kadar hapsi isteniyor.

İddianamede, Zana'nın Nevruz kutlamaları sırasında Kürtçe ve Türkçe yaptığı konuşmada, ''Kürtlerin bugün üç önderi var. Birincisi ki hepimiz ona Celal Amca diyoruz. Bugün Irak'ın Cumhurbaşkanıdır, Kürtlerin lideridir. İkincisi her zaman söylüyoruz; Mesut Kardeş Kürdistan Bölgesel Başkanı. Üçüncüsü, hepiniz dile getiriyorsunuz. Kürt önderi başkan Öcalan'dır. Ben bu üç önder için minnetlerimi dile getiriyorum. Bunların üçü de bizim değerlerimizdir. Her üçünün de yeri Kürtlerin gönlünde, beyninde vardır'' ifadelerine yer verdiği belirtiliyor.Kategori : POLİTİKA