Köşke seccade girecek

Köşke seccade girecek
Dünya, Gül'ü "Müslüman Demokrat" olarak niteledi. İşte çarpıcı başlıklar;Abone ol

2Abdullah Gül'ün dün Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı seçilmesi dünya basınında geniş yer buldu. İşte gazetelerden çarpıcı başlıklar;

GUARDİAN
''Cumhurbaşkanlığı köşküne ilk kez seccade girecek''
Guardian, eski bir İslamcı diye bahsettiği Abdullah Gül ve partisi AK Parti için şu an Müslüman Demokrat terimini kullanıyor.

''Cumhurbaşkanlığı köşküne ilk kez seccade gire karin estetigi fiyatlari cek'' diye yazan Guardian, Gül'ün seçilişinin Türkiye'nin cumhuriyet tarihinde belirleyici bir dönüm noktası olduğu inancında.

INDEPENDENT
''Laikliğin ve İslam'ın kavşağında bir cumhurbaşkanı''
"Modern devlet anlayışı ve demokrasinin İslam'la birlikte yaşayabileceğini göstermek için Abdullah Gül'ün eline bir fırsat geçti."

Gazete, ''Peki Türk Silahlı Kuvvetleri neden mesafesini korumuş olabilir?'' diye sordu ve cevabını verdi:

''Abdullah Gül'ün verdiği güvenceler mi etkili oldu? Yoksa Türk demokrasisi sivillerin yerlerinde güvende olduğu olgunluğa erişti mi artık?''

DAİLY TELEGRAPH
''Gül'e bir fırsat verin''
''Gül'ün seçileceği önceden belli olmuştu ama gene de Türkiye'nin laik yerleşik düzeninde dünkü oylama şok dalgaları yarattı'' diyor.

Gazete, yeni bir darbe olasılığından duyulan kaygıların boş olmadığını, fakat Türk Silahlı Kuvvetleri'nin müdahalesi durumunda, bunun çılgınca ve gereksiz bir karar olacağını yazıyor.

FİNANCİAL TİMES
''Askere meydan okuyan Türkiye, Gül'ü lider seçti''
''Yeni İslamcı Cumhurbaşkanı Türkiye'nin laik yasalarını koruma sözü veriyor''

Generallerin dünkü töreni boykot ettiklerini yazan gazete, ''yokluğu dikkat çeken bir kişi daha vardı'' diye ekliyor: Hayrünnisa Gül.

Gazete; Hayrünnissa Gül'ün, köşkteki günlerinin en azından ilk aşamasında, gözlerden uzak durmayı yeğleyeceğinin işaretini verdiği kanısında.Kategori : DÜNYA