Japonlar Van'ı mercek altına aldı

  • Ana Sayfa
  • Japonlar Van'ı mercek altına aldı
Japonlar Van'ı mercek altına aldı
Van’da meydana gelen depremlerin ardından, Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinin yanı sıra Japonya'dan gelen bilim adamları kente gelerek incelemelerde bulundu. Abone ol

Bilim adamları, ağır hasarlı binaları tek tek gezip, santim santim ölçüm yaparak fotoğraflar çekti. Japonya’dan gelen Prof. Dr. Koiçhi Kusunoki, Van’da yapacakları araştırmanın sadece Türkiye ve Japonya’ya değil, tüm dünyaya y Kuvars kum ararlı bir çalışma olacağını söyledi.

Japonya Yokahama Ulusal Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Koiçhi Kusunoki, burada detaylı bir inceleme yaptıklarını ve depremin ardından ağır hasar meydana gelen binaların hasarının neden kaynaklandığını öğrenmek için böyle bir çalışma yaptıklarını söyledi.

Van’daki binaların depremlere karşı iyi performans gösterdiğini de belirten Prof. Dr. Kusunoki, "Pek çok binada ciddi önemli hasar yok. Ve birçok bina da bu depremlerde iyi performans gösterdi. Buna karşılık çok kusurlu binalarda ise önemli hasarlar var. Birçok binanın taşıyıcı sistemlerine hasar olmamasına rağmen duvar işçiliğinde ki hatalar ve eksiklikler nedeniyle hasarlar oldu. Aslında bunlarda can kaybına ve yaralanmalara neden oluyor. Taşıyıcı sistem güçlü bile olsa bu konuda önlem alınması gerekiyor" dedi.

DEPREM YÖNETMELİĞİNE AYKIRI

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) İnşaat Fakültesi Dekanı ve İTÜ Yapı ve Deprem Mühendisliği Labaratuarı eş sorumlusu Prof. Dr. Alper İlke, Van’da yapılan incelemelerin sadece Türkiye’de değil başta Japonya olmak üzere bütün dünyada deprem alanında çalışan uzmanlarada önemli dersler ve bilgiler verileceğini söyledi.Kategori : GÜNCEL