TVnin sonu geldi

TVnin sonu geldi
İnternet kullanımı televizyonun sonunu getirdi. Abone ol

Bilgisayar tuşlarından yükselen ses, geleneksel televizyon yayıncılığının da sonunun geldiği anlamını taşıyor belki. Hatta belki değil, internetin mimarlarından birisi sayılan 64 yaşındaki Vint Cerf'in Edinburgh televizyon festivalinde yaptığı konuşmaya göre, kesinlikle öyle.

Th google adwords e Guardian'ın haberine göre 1970'lerde interneti ilk kuran ekibin baş aktörlerinden olan Vint Cerf, televizyon izleme alışkanlıklarının görece kısa sürede köklü bir değişime uğrayacağını tahmin ediyor.

Sesli video görüntüleri internet üzerinden bilgisayara indirme hızının devamlı arttığını söyleyen Vint Cerf, programları önceden belirlenmiş bir sırada belirli bir saatte izlemek için beklemek yerine, yakın gelecekte istediğimiz an internet üzerinden canımız çektiği zaman izleyeceğimizi söylüyor.

Japonya'da halihazırda bir dakikalık video kaydını 16 saniyede bilgisayara indirmenin mümkün olduğunu belirten Vint Cerf, bilgi akışının tahminlerimizin ötesinde hızlanacağını düşünüyor.

Bunu bir hayal olarak gören çevreler, şayet herkes televizyonu internet üzerinden izlemeye başlarsa, uluslararası bilgisayar ağının oluşacak yükü kaldıramayarak çökeceğini iddia ediyor.

Ama Vint Cerf, bu korku senaryoları doğru çıkmış olsaydı, internet şimdiye kadar çoktan defalarca çökmüş olurdu diye karşı çıkıyor.Kategori : BİLİM - TEKNOLOJİ