Geleceğin aracı trafikte

Geleceğin aracı trafikte
YTÜ Güneş Enerji Sistemleri Kulübünce imal edilen, hidrojenle çalışan araç trafiğe çıktı.Abone olYıldız Teknik Üniversitesi Güneş Enerji Sistemleri Kulübünce (YTÜ GESK) imal edilen güneş enerjili araç ''Barracuda'' ve hidrojen yakıtlı araç ''Hyd-R'', İstanbul trafiğine çıktı.

Şişli Cevahir Alışveriş Merkezi önünden hareket ederek, esk Стамбул шопинг шубы ortlar eşliğinde Taksim Meydanı'na, oradan da İstiklal Caddesi boyunca ilerleyerek Galatasaray Lisesi önüne gelen araçlara vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

Ödüllü araçların pilotları, İstanbul trafiğine çıkmadan önce basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

TÜBİTAK'ın Temmuz ayında düzenlediği Başkent Kupası'nda birincilik kazanan yakıt hücreli araç ''Hyd-R''ın pilotu Alev Kaçar, aracın, tüplerdeki hidrojenin elektrik motoruna iletilmesi suretiyle çalıştığını anlattı.

Hidrojenle çalışan aracın atık olarak çevreye sadece su saldığını belirten Kaçar, aracın hem çevre dostu olduğunu, hem de petrole alternatif oluşturduğunu söyledi.

Kaçar, aracın oldukça küçük boyutta tasarlanmasının nedenini ise ''az yakıtla çok verimlilik ilkesinden hareketle verimliliği artırmak'' olarak açıkladı.

Ortalama hızı 50 km/saat, maksimum hızı ise 70 km/saat olan ''Hyd-R''ın, Fransa'da yapılacak Shell Eco Marathon'da yarışacağını ifade eden Kaçar, ''Bu yarışmada da oldukça iddialıyız'' dedi.

(Star)

Kategori : BİLİM - TEKNOLOJİ